zdraví - krása - vitalita


Hubnutí a výživa

    Redukce (~ regulace) hmotnosti může pro mnoho lidí znamenat každodenní boj. Pohled do zrcadla, vliv okolí, kancelářská práce, nedostatek času na jídlo, stres, média, reklamy apod. mohou působit na jedné straně jako výzva 'udělat něco pro sebe', na druhé stres a obavy z výsledků. Úspěšnou redukci hmotnosti s dlouhodobými výsledky lze dosáhnout tehdy, pokud dojde celkové změně životního stylu.

    Každý jedinec má jiné potřeby a představy o regulaci své hmotnosti. Ať chce zhubnout, přibrat nebo si udržet stávající váhu, je potřeba analyzovat aktuální (více zde)

  • životní styl
  • fyzickou kondici
  • psychický stav
  • zdravotní stav
  • tělesnou kondici

    Redukce hmotnosti je vždy spojena se změnami v životním stylu jedince. Základem je

  • úprava stravy
  • úprava pitného režimu
  • začlenění pohybové aktivity
  • odpočinek a relaxace

 

    Častým problémem 'zaručených a rychlých' dietních programů jsou různé částečné či úplné zákazy a omezení, jejichž nedodržením dochází k JOJO efektu. Podobný problém může nastat po ukončení takovéto diety, kdy se člověk vrací ke svým původním návykům.

 

    Chce-li jedinec zhubnout musí přijímat méně kalorií než vydává. Pokud se ale nedodrží správné množství makro a mikroživin ve stravě (jde především o kvalitu stravy, nikoliv o kvantitu), může docházet k pocitu 'bez energie' a k celkové unavě. Tělo začne vyvolávat chutě, probudí se touha po sladkém a cesta k úspěchu je ohrožena. Může se dostavit i obávaný JOJO efekt.

   

    V opačném případě, přibíráni hmotnosti, je nezbytné dodržovat jistá pravidla. I když je na první pohled přibírání hmotnosti jednodušší a méně omezující, je i v tomto případě dbát na kvalitu stravy tak, aby nedocházelo v těle k ukládání nadměrného množství látek zatěžující tělo (soli, e-čka, viscerální tuk, minerálů) a tuku. Při správném zařazení několika pravidel do životního stylu, lze získat dlouhodobou kontrolu nad udržováním hmotnosti a vlastním zdravím.

 

    Studio VITALITY nabízí komplexní poradenství v této oblasti. Klientům poradíme a sestavíme optimální program k upravě a stabilizaci hmotnosti bez JOJO efektu. Program je individuální a je v něm zohledněn aktuální stav klienta. Pod naším odborným dohledem provedeme klienta programem (pravidelné kontroly, tel. či emailová konzultace,pomoc při správném nakupování a výběru kvalitní potravy), případně program upravíme dle aktuálních výsledků.